Dlaczego Omega 3+6+9 pochodzenia roślinnego

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe Omega ALA obecne w roślinach, mają w swej nazwie słowo „niezbędne”, gdyż są one konieczne dla prawidłowego funkcjonowania, a organizm człowieka nie jest w stanie sam ich wytworzyć.

Kwas alfa-linolenowy (ALA), jest prekursorem pozostałych kwasów tłuszczowy z grupy Omega-3 tj. kwasu dokozaheksaenowego (DHA) i kwasu eikozapentaenowego (EPA). Jest nazywany „ojcem” kwasów Omega-3. Kwas alfa linolenowy (ALA) posiada silne właściwości farmakologiczne, niezależne od aktywności DHA i EPA i dlatego zajmuje najważniejszą pozycję w szeregu kwasów Omega-3. FDA (Food and Drug Administration), uznał ALA jako jedyny, niezbędny wielonienasycony kwas tłuszczowy rodziny Omega 3.

Działanie kwasów Omega-3 jest bardzo wszechstronne, wpływając między innymi na funkcjonowanie:

  • mózgu i systemu nerwowego człowieka
  • systemu odpornościowego
  • układu sercowo – naczyniowego

Popularnym źródłem kwasów Omega 3 jest „tran rybi”. Kwasy Omega 3 znajdujące się w tłuszczu rybim to DHA i EPA – nie  one „niezbędne”, ponieważ organizm potrafi wytworzyć je sam – oczywiście przy odpowiedniej suplementacji kwasami Omega ALA. Kwasy DHA i EPA są efektem przemian metabolicznych.

W obecnych czasach większość oleju rybiego pozyskuje się z hodowli ryb głównie w Chile i Peru – miejsc uznanych za najbardziej zanieczyszczone na świecie. W hodowlach ryb stosowane są antybiotyki i hormony. Również naturalne łowiska zatrute są metalami ciężkimi i dioksynami.  Tran produkuje się z wątroby, która oczyszcza organizm z toksyn, więc ryby z zanieczyszczonych mórz mogą dać nam tran, który będzie zawierał to co woda w której żyły: toksyny i metale ciężkie.

Pełna lista szkodliwych substancji znajdujących się w rybach tu 

źródło

http://www.rybynapolskimrynku.pl/2010/10/substancje-niepozadane-w-rybach-morskich-i-hodowlanych/

http://dioksynywrybach.pl/ocena-narazenia-konsumentow-ryb-na-szkodliwe-dzialanie-zanieczyszczen/

https://www.youtube.com/watch?v=2sh1sj3KSX8